Valentýnské posezení.
Datum publikování: 15.02.2023
14. 2. 2023 jsme naše klienty pozvali na Valentýnské posezení v naší „kavárně Pod Magnolií“. Kulturní místnosti jsme na toto dopoledne změnili název a patřičně jsme ji vyzdobili. Zjistili jsme totiž, že mnozí klienti svátek sv. Valentýna slavili, takže se nám potvrdilo, že lásce na věku nezáleží.
V pondělí jsme doma napekli, v úterý hned ráno patřičně vyzdobili kulturku a potom už se jenom dle výběru z nápojového lístku, klientů vařila káva a roznášeli dobroty. V nabídce bylo i nealko pivo v plechu.
Všechno se vypilo a snědlo. Zazpívali jsme si u kytary a dokonce i zatančili.
Překvapením pro naši klientku byla hromadná gratulace k jejím narozeninám i se zpěvem. Dojetím mnohým z nás ukápla slzička.
Dopoledne nám tak velice příjemně uteklo.
Tím, že jsme si o svatém Valentinu něco společně zjišťovali, přišli jsme na to, že původ svátku, není až tak jasný.
„Rozšířené Valentinské oslavy, jejichž původ někde vycházel od svátku biskupa Valentina z Terni, byl jinde sváděn na údajnou zamilovanost kněze Valentina. Toto rozhodně není pravda a oslavy mají možná docela pohanské pozadí. V Římě se totiž 14. února oslavovala bohyně Juno, považovaná za ochránkyni partnerských vztahů v manželství a ochránkyni rodin. Ženám byly z toho důvodu v rodině dávány květiny.
V dřívějších dobách byl prý 14. únor nazýván i „miláčkův den“, protože se zasazoval „Miláčkův polní salát.“ Také se vytvořila pověra, že svobodná dívka si vezme chlapce, kterého na Valentina spatří jako prvního. Toho hned z rána s kytkou v ruce využívali mladí nápadníci.
Podle historiků jsou souvislosti 14. 2. se svátkem zamilovaných i v probouzející se přírodě, kdy ptáci začínají své svatební tance. Posílání Valentinských pohlednic má svůj počátek až v 15. století, kdy první „valentinku“ prý manželce z londýnského vězení poslal orleánský vévoda Charles a tradice se rozšířila až v 19. století. Pak rostla se zájmy obchodníků.
Kde bychom mohli u nás najít ostatky sv. Valentina: ve Svatovítské pokladnici na Pražském hradě byl ostatek sv. Valentina vložen do gotického relikviáře, také je relikvie sv. Valentina zaznamenána v soupisu ostatků na hradě Karlštejně.