Přeskočit na obsah
logo Ostrava

Roztancuj babičku.

Datum publikování: 23.10.2023

Ve středu 18. 10. 2023 u nás byla Cimbálová muzika Pramínky a tanečníci Slezského souboru Heleny Salichové. Kteří u nás vystupovali díky projektu Colours of Ostrava „Roztancuj babičku“.

A byla to krása. Cimbálovka naživo. Zpívalo se a dokonce i tančilo o sto šest. Tanečníci nás úplně dostali do varu. Vždyť dívat se na tolik energie při tanci a zpěvu, to byla nádhera. Ještě dlouho nám zněl cimbál v uších a dobrá nálada nás držela dlouho. Nechybělo ani občerstvení v podobě frgálů a kávy. Valašské frgály byly makový, tvarohový a hruškový, no to jsme si pošmákli.

Pramínky – cimbálová muzika Pramínky – (http://cmpraminky.cz/) – něco málo z Wikipedie – byla založena v září roku 2001 na Základní umělecké škole Zdeňka Buriana v Kopřivnici. Jejím zakladatelem se stal externí učitel, pedagog Vladan Jílek, ředitel organizace Kulturní dům Kopřivnice, autor projektu Úspěšné děti. Muzika doprovázela zpěvačku lidových písní – valašskou královnu Jarmilou Šulákovou, reprezentovala Českou republiku na mezinárodních koncertech ve francouzském městě Trappes, vystupovala na Mezinárodním hudebním festivalu Janáčkovy Hukvaldy. V roce 2009 získala cimbálová muzika Pramínky ve finále celostátní soutěže základních uměleckých škol 1. místo a zvláštní ocenění poroty za vynikající hru na cimbál.

Slezský soubor Heleny Salichové při VŠB – TU Ostrava. Něco málo z jehich stránek (https://www.sshs.cz/)

Historie: Soubor byl založen v roce 1977 etnografkou PhDr. Hanou Podešvovou, CSc. a učitelkou Annou Buroňovou. O rok později vznikla souborová cimbálová muzika pod vedením Jaromíra Dadáka, k níž se později připojili i sóloví zpěváci. V roce 1986 začal pracovat dětský soubor.
Novým názvem se roce v 1982 soubor přihlásil ke jménu akademické malířky Heleny Salichové, jejíž sběratelská činnost zachránila na Opavském Slezsku mnoho nenahraditelných hodnot lidového umění před zapomenutím.

Folklorní oblast: Materiál mapující oblast mezi Odrou a Opavou (zvláště pak bývalé i současné vesnice Svinov, Třebovice, Porubu, Klimkovice, Krásné Pole, Kyjovice) se stal jedním ze základních východisek pro činnost souboru. Slezský soubor je organizátor Třebovického koláče.