Přeskočit na obsah
logo Ostrava

MŠE SVATÁ.

Datum publikování: 28.02.2023

Jako obvykle poslední pondělí v měsíci byl u nás pan farář a sloužil bohoslužbu u nás v Domově.

Tentokráte jsme byli na Meruňkové ulici, protože se v naší kulturní místnosti se pokládala podlahová krytina.

Při bohoslužbě pan farář zmínil dobu postní.

Proto jsme si po bohoslužbě ještě vyhledali co to ta doba postní je:

V postní době naslouchají věřící horlivěji než jindy Božímu slovu a věnují se modlitbě. Tak se pro ně postní doba stává přípravou na slavení velikonočního tajemství, a to jednak zvláště připomínáním křtu nebo přípravou na jeho přijetí, jednak pokáním. Tento dvojí ráz postní doby, ať je v liturgii a v liturgické katechezi postaven do plného světla. Pokání postní doby nemá být jen vnitřní a individuální, ale také zevní a společenské. Kající praxi je třeba podporovat podle možností naší doby i různých zemí a podle životních podmínek věřících.

Doba postní trvá od Popeleční středy až do začátku mše na památku Večeře Páně na Zelený čtvrtek. Od začátku postní doby až do velikonoční vigilie se neříká Aleluja, používá se fialová barva a je zakázáno zdobit oltář květinami, s výjimkou 4. neděle postní.  Středa, kterou začíná postní doba, je všude dnem postu (podle Kodexu kanonického práva se jedná o půst zdrženlivosti masa, kterým je vázán každý křesťan starší 14 let a půst újmy, kterým jsou vázání všichni ve věku 18-60 let);  v ten den jsou věřící označováni popelem. Neděle této doby se nazývají: 1., 2., 3., 4., 5. neděle postní. Šestou nedělí začíná Svatý týden, říká se jí „Květná (pašijová) neděle“. Svatý týden je zaměřen na Kristovo utrpení. Na Zelený čtvrtek ráno slaví biskup mši spolu se svými kněžími a světí při ní oleje a křižmo.

Bohoslužby se účastnila i dcera naší klientky, která zrovna přišla na návštěvu. Byla ráda, že může s maminkou sdílet společně tyto chvíle.