Přeskočit na obsah
logo Ostrava

Kuchyňka.

Datum publikování: 18.01.2024

V úterý 9. 1. jsme se v kuchyňce zaměřili na recept našich babiček a to Lokše.

Lokše (krajově také latypřesňáky, šumpále nebo patenty) je druh bramborových placek oblíbený v kuchyni západního Slovenska a jižní Moravy. Lokše se vyrábějí z vařených brambor, které se nastrouhají a smíchají s moukou a solí. Vypracuje se těsto a rozválí na co nejtenčí placky, které se pečou nasucho na rozpálené plotně. . Na Slovensku je oblíbenější slaná varianta, kdy se hotové placky mažou sádlem (nejlépe husím) a přikusují k polévce, případně plní kysaným zelím či mletým masem.  Moravané tradičně připravují sladké lokše, které se potřou povidly , svinou jako palačinky a posypou mákem a cukrem, někdy také přelijí rozpuštěným máslem.  

Tento zdánlivě obyčejný pokrm je navýsost výtečnou pochoutkou! My máme recept z pořadu Kluci v akci.

800 g brambor vařených ve slupce
asi 200 g polohrubé mouky
2 vejce
sůl
hladká mouka na vyválení
sádlo
švestková povidla
vlašské ořechy

Brambory je nejlepší uvařit den předem. Brambory oloupeme a na jemno nastrouháme, smícháme s moukou, vejci a solí. Vypracujeme těsto, které na pomoučeném vále vyválíme a vykrajujeme kolečka, které ještě do tenka rozválíme. Placky opékáme z obou stran nasucho na široké ploché pánvi, poté je potíráme rozpuštěným sádlem, skládáme na sebe. Poté je potíráme švestkovými povidly a sypeme ořechy, skládáme do šátečku (přeložíme napůl a poté opět napůl).

Vše jsme si trochu upravili podle vlastních potřeb. Brambory máme vařené den předem a už je máme oloupané před vařením. To na chuti ani na zpracování nic nemění. My je potíráme také švestkovými povidly a sádlem. Srolují se jako palačinka.

Ten, kdo nepomáhal s přípravou těsta si vyplnil čekání na tu dobrotu hrou člověče nezlob se. A ten, kdo se také těšil na Lokše, ale chtěl zůstat v posteli trávil čekání s Fifinkou. Má nový svetr a hrdě jej nosí, chodí se v něm chlubit.

Je to pochoutka. Mnozí s nás si byli 5x. prostě jsme se nemohli dojíst.