Do Domova přilétly čarodějnice a stavěla se Májka.
Datum publikování: 30.04.2023
V pátek hned po ránu přilétly do Domova 4 čarodějnice, které měly velice pozitivní vliv na naše klienty, protože se s nimi bezvadně bavili.
Nejdřív si čarodějnice pro klienty připravily čarovný moučník a kávičku. Během toho než se všechno snědlo se na zahradě rozhořel oheň. Proto jsme se všichni přesunuli na zahradu k ohništi, tam jsme postavili Májku a tu klienti nazdobili.
Potom už šlo hlavně o to, aby se čarodějnicím neupálili krásné klobouky, když opékaly párky pro všechny zúčastněné.
Moc bychom chtěli poděkovat studentům a paní učitelce Střední školy prof. Zdeňka Matějčka, kteří u nás mají praxi a moc nám při celé akci pomohli.
Něco málo o těchto tradicích:
Pálení čarodějnic či filipojakubská noc je lidový zvyk spojený s pálením ohňů a vírou v čarodějnice, který se odehrává v noci ze 30. dubna na 1. května. Podoba pálení čarodějnic na počátku 21. století si zachová řadu rysů pocházejících z minulosti, zároveň však došlo k řadě změn. Odlišná je především funkce, původní sociální, ochranný a náboženský význam byl nahrazen funkcí zábavnou a společenskou. Pálení čarodějnic probíhá jak v rámci rodiny, sousedů či přátel, tak jako organizovaná akce.
Stavění Májky.
Máje, májka, mája nebo máj je označení ozdobeného kmene stromu, který tvoří ústřední prvek jarních slavností. Nejčastěji bývá májka stavěna 30. 4. nebo 1. 5., ale v některých oblastech se staví v období svátku sv. Jiří, lednic nebo nejčastěji letního slunovratu. Se stavěním máje je spojen i zvyk jejího nočního hlídání, podle zvyků to bývá do východu slunce nebo také do prvního kohoutího zakokrhání, před muži ze sousedních vesnic, kteří se ji snaží porazit nebo odříznout její vrchol. Pokud se jim to podaří, je to pro vesnici velká ostuda. V některých obcích se máj hlídá dokonce 3 dny a 3 noci (do 12. hodiny posledního dne). Během této doby je povoleno máj podříznout a sebrat věnec, který si následně ti, kteří májku podřízli vystaví na své májce. Někdy se také staví malé máje před domy jako vyjádření úcty nebo vyznání lásky dívce.