Čajovna.
Datum publikování: 09.02.2024
Zpestřili jsem si zimní čas takovou malou čajovnou. Přehlídka různých druhů čajů a způsobů jejich konzumace, byla poučná.
Na výběr byly čajové sáčky, sypaný čaj, sušený i zavařený. Tentokrát jsme to pojali jako zážitkové dopoledne. Čaje nesoutěžily. Nemuselo se určovat který vyhrál. Šlo o požitek vůně a následně i chuti. Každému z nás přeci chutná něco jiného.
Zelený čaj s citronem si zachovává množství vitamínů, antioxidantů a minerálů, které dodávají tělu sílu a energii. Pití zeleného čaje zlepšuje prokrvení a svým obsahem fluoridů chrání naše zuby a kosti. Pití čaje přispívá k mentální a fyzické čilosti.
Čaj ze zázvoru je totiž velmi dobrý bojovník proti nachlazení, ale také pomůže při pálení žáhy nebo uvolní těžkému žaludku.
Čaj s Moringou. Moringa se právě dostává na výsluní! Listy naprosto unikátního stromu mají tolik skvělých vlastností. V Africe a Indii je užívají miliony lidí, popularita Moringy se rychle šíří i v Evropě a Americe. Jak by taky ne, když obsahuje proteiny a důležité esenciální aminokyseliny a pomáhá udržovat normální hladinu glukózy v krvi.
Čaj Rooibos – Japonci rooibosu říkají “čaj dlouhověkosti”. A že právě obyvatelé Země vycházejícího slunce se svou průměrnou délkou života 84 let ví, o čem mluví. Přestože tedy rooibos není ani jejich původní nápoj a vlastně ani čaj.
Čaj se původně v Číně a dalších asijských oblastech konzumoval takovým způsobem, že se čajové lístky rozdrtily a uvařily společně s rýží, zázvorem, solí, octem, cibulí, citronovou kůrou a dalšími místními přísadami. Dnes se čaj pije v Asii buď samotný, nebo s různými obměnami, v horkých dnech se do něj přidává sůl, která podporuje příjem tekutin odvedených potem a doplňuje minerály v těle. Dodnes se v Číně čaj nabízí hostům jako projev úcty. Nabízený šálek čaje je vždy výrazem dobroty a pohostinnosti hostitele a nemůže být odmítnut. V Číně se postupem doby pití čaje ustálilo do společenského obřadu, který má svůj starý nezaměnitelný postup.
Těch informací o tom, jak prospěšné je pití čaje je nespočet. Dokument o tom, jak se čaj pěstuje, sklízí, suší, balí a jak dlouhá je jeho cesta až k nám. Byl také strhující. A co teprve dokument o České republice letecky, kdy jsme měli možnost vidět všechna nám známá místa z výšky. To byla nádhera a hned se i začalo vzpomínat kdo kde byl a k tomu se pil lahodný čaj.
Na konci akce jsem si zazpívali.