Bohoslužba.
Datum publikování: 02.12.2023
V pondělí 27. 11. měl u nás pan farář bohoslužbu.
Podle občanského kalendáře má svátek Xénie. V církevním kalendáři slaví svátek sv. Virgil. (Stal se biskupem v Salzburgu a působil mezi korutanskými, štýrskými a panonskými Slovany. Důraz kladl zvláště na náboženské vzdělání a pomoc chudým).
Barva roucha je v této době, 34. týden mezidobí – zelená.
Než začala mše, dostal pan farář od nás malý dárek. Moc mu děkujeme, že chodí k nám do domova.
Během přípravy pana faráře na mši jsme si s ním povídali o tom, kdy se nosí jaká barva. Dozvěděli jsme se tolik zajímavostí o barvách, které se nosí během celého roku. Podělíme se o některé s Vámi.
- bílá je barvou světla, symbolizuje také nevinnost, čistotu a radost. Používá se ve Velikonočním období, o Narození Páně a dalších svátcích Páně, pokud se netýkají utrpení.
- zelená je barvou naděje a používá se v takzvaném liturgickém mezidobí.
- červená symbolizuje lásku, utrpení a oheň. Používá se na Květnou neděli, Velký pátek, při slavení utrpení Páně, apoštolů, evangelistů, mučedníků a o Seslání Ducha svatého.
- fialová symbolizuje pokání a kajícnost a užívá se v Adventní a Postní době, dále při mších za zemřelé (všech věrných zesnulých) a při udělování Svátosti smíření a Svátosti pomazání nemocných.
- černá značí smutek a smrt, používá při mších za zemřelé (lze užívat i fialovou).
- růžová symbolizuje radost a je vhodná pro neděli „Gaudete“, tedy III. neděli adventní a neděli „Laetare“, tedy IV. neděli postní.
- modrá je barvou čistoty a nevinnosti – používá se o svátcích Panny Marie.
- zlatá je barva důstojnosti. Používá se při velkých slavnostech, a může nahradit jakoukoliv jinou barvu.
Potom byla samotná mše. Po mši šel pan farář pozdravit ty klienty, kteří za ním nemohli, dal jim požehnání a popovídal si s nimi.
Boží slovo na tento den: Lk 21,1-4
„Vpravdě vám pravím, že tato chudá vdova dala víc než všichni ostatní. Neboť ti všichni dali dary ze svého nadbytku, ona však ze svého nedostatku: dala všechno, z čeho měla být živa“.